کتاب زبان انگلیسی تخصصی برای معماران فارسی زبان

در روند سالیان تحصیل، کار حرفه ای و آموزش در دانشگاه ها ی ایران در رشته ی معماری، متوجه یک مشکل اساسی در میان دانشجویان، اساتید، و متخصصین معماری شدم و آن کمبود دانش زبان انگلیسی تخصصی در بین آنها بود. البته این مشکل بسیار مهم و اساسی آموزش در ایران است که به دلیل کم توجهی به آموزش زبان انگلیسی، اکثر افراد تحصیلکرده و متخصصین آموزش دیده در مدارس و دانشگاه های ایران، از سطح دانش لازم در این زبان بین المللی برخوردار نیستند. این مسئله، زمانی بیشتر نمود می یابد که در رده های کارشناسی ارشد و دکتری، نیاز بیشتری به استفاده از منابع و متون نوشته شده به زبان انگلیسی وجود دارد.

از سوی دیگر این کمبود، به ایجاد اشکال در ارتباط متخصصین، دانشجویان و اساتید داخل ایران با کشورهای دیگر منجر می شود که خود باعث افت علمی، تخصصی و اقتصادی در اثر کاهش انتقال تجربیات و داده ها و آنالیزهای علمی و عملی می گردد.

در درس زبان تخصصی رشته ی معماری، با وجود مسایلی که گفته شد، و کوشش اساتید این درس در دانشگاه برای آموزش به دانشجویان از طریق ترجمه ی مقاله ها و متون مختلف و گردآوری بعضی جزوه ها و کتاب ها، هنوز کتابی که بتواند به صورت تخصصی و مدون و هدفمند برای آموزش زبان انگلیسی به معماران، نوشته شده باشد موجود نیست. از این رو با توجه ویژه به نیاز معماران و دانشجویان و اساتید گرامی معماری، و تجربیات سالیان آموزش و کار حرفه ایم در این رشته، کتاب حاضر را که به ارائه ی خلاصه ی معماری از گذشته های دور تا امروز به زبان انگلیسی و فارسی می پردازد اقدام نمودم. این کتاب، در بخش پایانی دارای یک فرهنگ لغات تخصصی معماری نیز هست که گذشته از کمک به ترجمه ی واژه ها و اصطلاحات متن های هر بخش و جزئیات تصاویر معماری هر دوره یا سبک معماری، می تواند به عنوان یک دیکشنری معماری، مورد استفاده قرار گیرد.

ابعاد صفحات کتاب، A4 در نظر گرفته شده است تا ابعاد و کیفیت تصاویر، به گونه ای باشد که قابل استفاده باشد و در کلاس های درس هم با استفاده از ویدئوپروژکتور، قابل نمایش در ابعاد بزرگ باشند و اگر شخصی قصد چاپ آن را برای استفاده ی شخصی خود داشت، سهل و آسان باشد.

این کتاب را نیز مانند کتاب های دیگرم به صورت دیجیتال منتشر نموده ام تا به آنچه نیاز مبرم عصر ماست یعنی حمایت از طبیعت، کاهش آلودگی و حفظ محیط زیست، یاری رسانده باشم و از دیگر سو، بدون هیچ محدودیتی در تعداد انتشار و گستره ی جغرافیایی، در همه ی نقاط، از فروشگاه های اینترنتی طرف قراردادم و همچنین از وبسایت شخصی من قابل خریداری و دانلود باشد.

از بزرگوارانی که از این کتاب، بهره می برند تقاضا می کنم که پیشنهادات و نقدهای خود و همچنین ایرادات کتاب را از طریق ایمیل moossavi.sm@gmail.com به من اطلاع دهند.

سید مرتضی موسوی

تهران

سی ام شهریورماه یک هزار و سیصد و نود و هشت خورشیدی

فهرست

Contents

عناوین فارسیEnglish Topicsصفحه
درباره ی نویسنده ج
فهرست د
پیشگفتار 1
ایران باستانAncient Iran3
مصر باستانAncient Egypt8
یونان باستانAncient Greece11
روم باستانAncient Rome14
قصرها (دژها) و خانه های قرون وسطاییMedieval Castles and Houses18
کلیساهای قرون وسطاییMedieval Churches20
گوتیکGothic22
رنسانسRenaissance26
باروک و نئوکلاسیکBaroque and Neoclassical29
طاق ها و قوس هاArches and Vaults34
گنبدهاDomes36
بناهای اسلامیIslamic Buildings38
جنوب و شرق آسیاSouth and East Asia40
قرن نوزدهمThe 19th Century43
آغاز قرن بیستمThe Early 20th Century45
ساختمان های مدرنModern Buildings48
معماری پایدارSustainable Architecture52
برگردان فارسی واژه ها و اصطلاحاتPersian Translation of Words and Phrases57
منابعReferences125
کتاب های دیگر منتشر شده توسط این پژوهشگرOther Published Books by this Researcher127
Scroll to Top