کتاب نوروز جمشیدی، جشن شادزیستی و دیرزیستی

از نظر تاریخی، نوروز، جشنیست بسیار کهن که پیشینه ی برگزاری آن را نمی توان با دقت و قطعیت تعیین نمود. دربارۀ خاستگاه این جشن مقاله‌ها و کتاب‌های بسیار نوشته‌اند. ایرانیان پیدایش آن را به جمشید که در اوستا، ییما و در وداهای هند، یمه نامیده شده است نسبت می‌دهند. اما در خود اوستا اشاره‌ای به نوروز نیست. تنها در متن‌های پهلوی دوران میانه به این جشن و آیین‌های آن اشاره شده است. روایت ایرانی نوروز به گونه‌ای که امروز درمیان ایرانیان رواج دارد، در شاهنامه آمده است. اما اولین بار که این جشن بزرگ و زیبای طبیعت و انسان، به عنوان “جشن ملی” برگزار شده، در سال 538 پیش از میلاد بوده است. کورش بزرگ، بنیانگزار پادشاهی هخامنشی در ایران، یک سال پس از فتح بابل جشن نوروز را جشن ملی اعلام نمود. وی هرساله در این روز برنامه‌هایی برای ترفیع سربازان، پاکسازی مکان‌های همگانی و خانه‌های شخصی و بخشش محکومان اجرا می‌نمود. به عبارتی اگر بخواهیم تقویمی درست بر پایه ی تاریخ ملی و جشن نوروز برای خود بیابیم، در حال حاضر که سال 2014 میلادی مسیحی می باشد، سالشمار ملی نوروزی خورشیدی، سال 2552 خواهد بود. این سالشمار در تمامی کشورهایی که جشن نوروز را به عنوان جشن ملی برگزار می کنند و زیرمجموعه ی فرهنگ و تمدن کهن ایران محسوب می شوند قابل پذیرش و تعمیم است.

در این کتاب، کوشش شده است از روش های گوناگون و از زوایای مختلف، به بنیان های اندیشه ای، اجتماعی و تاریخی این جشن بزرگ ایرانی و جهانی نزدیک شوم و گوشه های ناگشوده ی آن را بگشایم. در این مسیر از متون تاریخی، ادبی، فلسفی و عرفانی ایران بسیار سود جسته و در مفاهیم ژرف فرهنگ ایرانی تا جایی که برای خوانندگان این متن که از همه ی گروه ها می توانند باشند کسل کننده نشود، وارد شده ام. امیدوارم که دوستان بزرگوار و فرهیخته من را در زدودن کاستی ها و افزایش بار این اثر، یاری دهند.

بهای کتاب: برای پرداخت از داخل ایران 800.000 ریال (هشتاد هزار تومان) و برای پرداخت از خارج ایران 2 دلار آمریکا

لطف بفرمایید در صورت تمایل برای خرید و دریافت لینک دانلود این کتاب، از لینک زیر اقدام نمایید یا هزینه ی دوره را به شماره ی کارت زیر پرداخت نمایید:

[purchase_link id=”1714″ text=”افزودن به سبد” style=”button” color=”gray”]

شماره ی کارت بانکی:

۶۲۲۱۰۶۱۱۰۶۲۲۲۱۵۳

به نام سید مرتضی موسوی، بانک پارسیان

لطفا برای پرداخت از خارج ایران به شماره ی حساب زیر که آیبن و شماره ی حساب و شماره ی کارت ویزای آن ارائه شده است پرداخت نمایید:

Bank: Ziraat Bankasi

Branch: Beykent/Istanbul Subesi

Name and Surname: SEYEDMORTEZA MOOSSAVI

IBAN: TR210001009010018642005002

Account No.: 1944-100186420-5002

Card No.: 4766190946333114

لطفا پس از پرداخت از طریق لینک، ایمیل خود را بررسی نمایید که لینک دانلود را دریافت نمایید. البته ممکن است هم در اینباکس باشد هم در قسمت هرزنامه ها.

اگر از طریق کارت پرداخت نموه ده اید به شماره ی واتس اپ 00989128062434 یا ایمو 00905318253801 یا ایمیل moossavi.sm@gmail.com پیام بدهید که لینک دانلود ارسال گردد.

شاد باشید

سبد خرید
پیمایش به بالا